Dorosły jak latarnia

_______

„Musimy pamiętać o tym, że człowiek nie kształci się tylko na uniwersytecie: człowiek rozpoczyna ten proces już przy urodzeniu i nawet przed nim. Największy rozwój dokonuje się podczas pierwszych lat życia i dlatego to właśnie wtedy dziecku potrzebna jest największa opieka. Jeśli ją otrzyma, nie stanie się ono ciężarem, tylko najcudowniejszym dziełem natury. Nie powinniśmy myśleć o dziecku, tak jak się zwykło myśleć w przeszłości: jako o bezsilnym stworzeniu, jako o pustym pojemniku, który trzeba napełnić naszą mądrością. Przed naszymi oczami jego godność rozwinie się w pełni, kiedy ujawni się jako inteligentny twórca, jako stworzenie które prowadzone przez swojego nauczyciela wewnętrznego, w radości i szczęściu, przestrzegając swojego ustalonego rytmu, pracuje bez zmęczenia przy budowie cudu natury: CZŁOWIEKA.”
– Maria Montessori, The Absorbent Mind
_______




Dlaczego założyliśmy hodowlę dżdżownic?

Dżdżownice są pracowite i pełną ważną rolę w ogrodzie, utrzymują bowiem glebę w dobrym stanie. Chcieliśmy zaobserwować, jak pracują. Przygotowaliśmy duży, szklany słój, piasek, przesianą ziemię ogrodową, suche liście, dżdżownice oraz łopatkę, spryskiwacz z wodą i ciemną szmatkę.

  • Napełniliśmy słoik na przemian warstwami piasku i ziemi.
  • Każdą warstwę spryskaliśmy wodą.
  • Delikatnie włożyliśmy dżdżownice do słoika.
  • Na górnej warstwie ziemi ułożyliśmy suche liście, a następnie przykryliśmy dokładnie słoik ciemną szmatką. Dżdżownice potrzebują całkowitej ciemności, żeby myślały, że są pod ziemią.

Pozostawiliśmy słoik przez kilka dni w spokoju. Kiedy zajrzeliśmy do nich ponownie, zobaczyliśmy, że dżdżownice wyryły tunele w piasku i ziemi, a różne warstwy zaczęły się ze sobą mieszać. Dżdżownice ściągnęły również na dół, w głąb ziemi, liście. Jednak nie zjadły całych liści ani roślinek. Część zostawiły. Dzięki tej obserwacji wiemy, że w naturalnym środowisku resztki tych liści użyźniają glebę i dzięki temu rośliny lepiej rosną. A tunelami wyrytymi przez dżdżownice dociera potrzebne korzeniom roślin powietrze.



Od jajeczka do żaby,
czyli co robią u nas kijanki?

Cała wiosna budzi się do życia… Ślimaki spacerują w zaroślach, gąsienice podgryzają liście mięty, a kijanki pływają w naturalnych zbiornikach wodnych. Trzy z nich znalazły się tymczasowo w naszym terrarium. Każda w innym stadium rozwoju: młoda kijanka, kijanka z tylnymi kończynami, której zaczyna zanikać ogon i skrzela oraz prawie w pełni przeobrażona żabka.



Skąd się biorą dziury w zębach?

Przed weekendem odwiedziliśmy klinikę dentystyczną Malottki Clinic, gdzie Pani Justyna Paczyńska – higienistka stomatologiczna opowiedziała nam, jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz w jaki sposób i jak długo należy czyścić zęby. Mogliśmy usiąść na fotelu, a także zobaczyć, jakich narzędzi używa lekarz stomatolog.



Jak udzielić pierwszej pomocy?

W kwietniu obchodziliśmy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Rozmawialiśmy na tematy prozdrowotne oraz poznawaliśmy swoje ciało. Zwieńczeniem była wizyta w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, podczas której słyszeliśmy, jak przyjmowane są zlecenia w wojewódzkiej dyspozytorni, zobaczyliśmy, co znajduje się wewnątrz ambulansu (co odważniejsi mogli zasiąść na miejscu najlepszych kierowców w mieście), a Pan Marcin Bulak, który jest ratownikiem medycznym, opowiedział nam, jak udziela pomocy potrzebującym.



A jak się nic nie pali, to co strażak robi?

Jak walczyć z ogniem? Co robić z wyciekiem niebezpiecznych substancji? W jaki sposób pomagać osobom, którym zagraża wzbierająca się woda podczas powodzi? Co robią strażacy, gdy dochodzi do wypadku samochodowego? Kto pomaga strażakom podczas poszukiwań ludzi uwięzionych pod gruzami, po trzęsieniu ziemi? O tych i innych akcjach opowiadali nam strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.



Z czego powstaje piach?

Pewnie każdy kopiący łopatą w piaskownicy zastanawiał się nad tym – z czego powstaje piach??! My również! Z odpowiedzią przybył nam Tata Lotty, zabierając nas do kopalni piasku i żwiru, której jest kierownikiem.



Co znajduje się pod naszymi stopami?
– niezwykła podróż w głąb Ziemi

Mama Filipa i Bruna jest geologiem i wie jakie tajemnice skrywa podziemny świat. Kiedy ulepiła warstwy Ziemi ze słodkiego, kolorowego lukru plastycznego i dała nam do spróbowania… od razu wszystko stało się jasne!



Jak się robi chleb?

Najpierw trzeba zmieszać mąkę, drożdże, wodę i szczyptę soli. Potem wyrobić ciasto i uformować z niego duży bochen. A jeśli do ciasta dodamy cukier, masło i jajka, wtedy powstaną pyszne słodkie bułeczki maślane. Tajemnice Mistrzów Piekarnictwa zdradził nam Pan Andrzej Wodnicki – właściciel „Piekarni Wodnicki”, jednej z niewielu piekarni rzemieślniczych na Opolszczyźnie.



Jak kisić ogórki?

Kulinarne sekrety Mamy Pawełka

Przygotuj: jędrne ogórki, wodę, sól, korzeń chrzanu (może być z liśćmi), czosnek, koper (łodygi razem z kwiatami), liście wiśni, liście czarnej porzeczki.

1] Na dnie dobrze umytych i sparzonych słoików ułóż kawałek obranego korzenia chrzanu, zwinięty pęczek kopru (gałązki z kwiatami), kilka obranych ząbków czosnku (nie żałuj go!), liście wiśni i czarnej porzeczki.
2] Możesz dodać kilka ziaren czarnego pieprzu.
3] Na tym ciasno ułóż ogórki.
4] Całość zalej wrzącą wodą z solą w proporcji: 1 litr wrzącej wody + 1 pełna łyżka soli.
5] Przed zalaniem ogórków dokładnie rozpuścić sól w wodzie.
6] Zalej ogórki wrzątkiem, dokładnie przykrywając zalewą całe ogórki.
7] Dokładnie zakręć słoiki i ustaw je do góry dnem.
8] Odwróć je dopiero wtedy, gdy zupełnie wystygną.
(Takie ogórki nie wymagają pasteryzowania.)



Co potrafimy zrobić w kuchni?

Podczas warsztatów kulinarnych z Panią Justyną Wicińską w Akademii Młodego Kucharza samodzielnie przygotowujemy smaczne potrawy, a w międzyczasie rozmawiamy o zdrowych składnikach, przyprawach, ich pochodzeniu, smakach i zapachach. Poznajemy nowe rodzaje zdrowych produktów (np. mąka pełnoziarnista, otręby, popping z amarantusa, kiełki fasoli mung), nowe smaki i próbujemy rożne potrawy.

Tym razem przygotowaliśmy dyniowe trufle.



Jak ulepić miskę z gliny?

Warsztaty ceramiczne pod okiem magister sztuki, pedagog, nauczycielki przedmiotów artystycznych, czyli Mamy Frania



Po co koniom podkowy?

Końskie kopyta rosną i ścierają się – to naturalne. U koni udomowionych, które biegają po różnych drogach, nie zawsze miękkich, kopyta ścierają się szybciej niż u koni dzikich. Ludzie zastanawiali się, jak temu zapobiec. I tak około 1000 lat temu wynaleziono podkowę.

Dzień Dziecka spędziliśmy w siodle, w Stadninie Ostroga.



Jak zamknąć w słoiku las?



Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Tata Lotty przyniósł deski, młotki, wiertarki, wkrętarki, gwoździe, papier ścierny, okulary ochronne i apteczkę, bo najważniejsze dla niego jest zdrowie i przestrzeganie zasad BHP. I pokazał nam, jak pracować w drewnie.



O czym szumią drzewa?

Przez cały maj naszym tematem przewodnim było „drzewo”. Jak drzewa oddychają? Skąd biorą się drzewne dzieci? Jak drzewa piją? Czego się boją i czy potrafią mówić? Po co nam drewno? A także… Dlaczego drzewa w mieście są takie ważne? Wiemy jak drzewa potrafią się przemieszczać oraz kto jest ich mieszkańcem a kto zjadaczem. Obserwowaliśmy owady, które kamuflują się przybierając postać liści i gałązek we wszystkich odcieniach zieleni, szarości i brązu. Poznaliśmy pracę drwala, graliśmy na drewnianych instrumentach, a w ostatnim tygodniu odwiedziliśmy przepiękne budowle z drewna znajdujące się w Muzeum Wsi Opolskiej.



Co to jest film fotograficzny?

Temat fotografii bardzo nas zainteresował w ostatnim czasie, dlatego zaprosiliśmy do Akademii specjalistkę w tej dziedzinie – Mamę Tymona, która pięknie opowiedziała nam o fotografii dawniej i dziś – pokazując swoją kolekcję aparatów.



Jak widzimy barwy?

O tym, ile tubek żółtej i pomarańczowej farby musiał zużyć Vincent van Gogh, by namalować obraz „Słoneczniki” rozmawialiśmy z Panią Małgorzatą Więckowicz-Żyła – przyrodnikiem, psychologiem i artystą, fotografem, prowadzącą Pracownię Ciekawości, Nauki i Zabawy ACOTO.



Ile wysiać ziaren zbóż?

Babcia Franka opowiedziała nam o tym, jak się wysiewało zboże kiedyś i jak wygląda to dziś. Zobaczyliśmy na zdjęciach m. in. kosy, cepy, kombajny oraz ogromne silosy zbożowe. Zwieńczeniem spotkania był wysiew różnych rodzajów zbóż do ziemi. Pierwsze kiełki mogliśmy zaobserwować już po tygodniu.



Skąd się bierze mleko?
Jak powstaje miód?
Od ziarenka do ciastka

Warsztaty w „parku rolniczym” przyjaznym dzieciom i dorosłym, którego głównym założeniem jest przybliżyć i ukazać wieś i gospodarstwo rolne w innym wymiarze – jako miejsce atrakcji, rozrywki, odpoczynku i aktywności.



Dom dawniej

Muzeum Śląska Opolskiego: Kamienica Czynszowa.
Wnętrza mieszczańskie z lat 1890-1945.



Ile schodów ma Wieża Piastowska?

Aby dotrzeć na krużganek okalający zwieńczenie wieży i zobaczyć Opole z wysokości 42 metrów trzeba pokonać 160 drewnianych, krętych i wąskich schodów. Sprawdziliśmy to! Dwukrotnie tego samego dnia.



Dlaczego Japonia nazywana jest
Krajem Kwitnącej Wiśni?

Mama Zuzi, w towarzystwie malutkiej drewnianej laleczki kokeshi – Yumi, zabrała nas w podróż po Japonii. Opowiedziała o zwyczajach, ubiorach i kuchni mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni oraz poczęstowała niezwykłym przysmakiem – japońskimi ciasteczkami o niecodziennych smakach.



Czy w Izraelu jest zima?

Hania z rodzicami spędziła wakacje w Tel Awiw-Jafa i Jerozolimie. Przywiozła nam stamtąd kilka pamiątek zasypanych w miękkim w dotyku piasku morskim. Razem z mamą opowiedziały o swoich wrażeniach wypełnionych dźwiękami, zapachami i smakami.



Czy Szkocja jest państwem?

Franek z mamą ostatnie dwa tygodnie wakacji spędził w Szkocji.
Dziś przynieśli swoje pamiątki i opowiedzieli nam o tej przepięknej krainie szkockiej kraty, dźwięków dudów, wietrznych dni i rozległych gór.



Jak bawią się dzieci w Indiach?

Aby poznać odpowiedź na wyżej postawione pytanie, zaprosiliśmy Victorię Kulis i Waldemara Czerniszewskiego – podróżników-fotografów, którzy opowiedzieli nam o swojej największej pasji – Indiach. Na rozgrzewkę wykonaliśmy Powitanie słońca (Surya Namaskar), czyli prastary układ ćwiczeń jogicznych kształtujący skupienie i odwagę. Praktykowaliśmy także ceremonię związaną z jedzeniem… a zdjęcia z prywatnej kolekcji naszych gości dopełniły nam obraz opowiadanych historii na temat kultury, tradycji, religii i hinduskich zwyczajów. धन्यवाद [dhanyavaad]



Dlaczego pociągi nie spadają z szyn?

Zabawa drewnianymi torami ze zwrotnicami to hit! Każdy nasz przedszkolak to potwierdzi. A książka „Mam przyjaciela kolejarza” to lektura do której często lubimy powracać. Podczas spacerów po Parku Nadodrzańskim zachwycamy się przejeżdżającymi pociągami towarowymi i pasażerskimi. Wiele radości dostarcza, mijające nas szybkie jak wiatr, Pendolino i szynobusy, z których uśmiechnięci maszyniści trąbią widząc nasze machające w ich stronę dłonie. Całkiem niedawno pracownicy największej stacji kolejowej w województwie opolskim, zlokalizowanej w centrum Opola – Opole Główne, opowiedzieli nam czym zajmują się na co dzień, jakie obowiązują nas zasady bezpieczeństwa na dworcu kolejowym oraz w pociągu, co powinniśmy zrobić, gdy zgubimy się na dworcu oraz pokazali, jak zbudowany jest pociąg i co dokładnie się w nim znajduje. Zachwytom nie było końca! Dziękujemy Pani Monice Cisickiej oraz pozostałym pracownikom kolei za serdeczne i pełne empatii przyjęcie naszej grupy.



Dlaczego statki nie toną?

Przedmioty wkładane do wody wypierają ją, podnosząc jej poziom. Statek Opolanin, którym płynęliśmy jest bardzo ciężki, ma wysoką burtę i jest odpowiednio skonstruowany. Dzięki temu mógł lekko zanurzyć się w wodzie i wypchnąć duże jej ilości.

Płynąc w rejs po Odrze, podziwialiśmy Opole z perspektywy rzeki.



Jaka jest różnica między planetami a gwiazdami?

Pan Marcin Jeziorny – astrofotograf, pasjonat nocnego nieba, teleskopów i wszystkiego, co jest związane z astronomią – zabrał nas, dzięki swoim fotografiom, w niezwykłą podróż po planetach Układu Słonecznego, podczas której w naszych dłoniach co raz znajdowaliśmy inny kawałek meteorytu. Każdy z nich został znaleziony na innym kontynencie, czego mogliśmy doświadczyć za pomocą wyglądu, ciężaru oraz przekroju.



Wszystko gra!

W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki podczas muzealnej lekcji „Wszystko Gra – Czyli Poznajemy Instrumenty” Pani Agnieszka opowiedziała nam, czym są instrumenty muzyczne oraz jaki jest ich podział. Niektóre z nich mogliśmy zobaczyć, inne dotknąć i usłyszeć. A na zakończenie zagraliśmy na instrumentach perkusyjnych niepowtarzalny koncert!!!



Minikoncerty edukacyjne
♫ Saksofony ♫

Pan Łukasz Knapik – muzyk, nauczyciel instrumentu – odwiedził nas ze swoimi saksofonami: sopranowym, altowym i tenorowym. Opowiedział o każdym z nich i zagrał dla nas minikoncert wplatając w melodie piosenki z filmów dla dzieci.



Minikoncerty edukacyjne
♫ Flet poprzeczny ♫

Jak prawidłowo dmuchnąć, by wydobyć z instrumentu dźwięk? – tłumaczyła nam Pani Agnieszka Zientarska, dla której gra na flecie poprzecznym w Górniczej Orkiestrze Dętej sprawia ogromną przyjemność.



Minikoncerty edukacyjne
♫ Bongosy Djembe Konga ♫

Pan Adam Such podróżuje po całej Polsce z bębnami. Dziś pobębnił z nami 😉 I dorzucił do tych dźwięków szczyptę opowieści o Afryce.



Bal karnawałowy z muzyką na żywo?
Oczywiście!!!!

Tata Tosi jest znakomitym muzykiem i doskonale wie, jak rozkręcić dobrą imprezę. Dziś zagrał na naszym przedszkolnym balu. Zabawom i tańcom nie było końca!



Muzyka jest wszędzie…

W Filharmonii Opolskiej podczas koncertu „Filharmonicy Dzieciom – Nutki w lesie” wybraliśmy się w podróż do zaczarowanego lasu, by poznać jego niezwykłych mieszkańców, posłuchać ich opowieści oraz dźwięków i melodii zasłyszanych wśród szumów drzew.



Lamy Dzieciom

Jest takie miejsce, które bardzo lubimy odwiedzać. Jest bardzo kameralne i otwarte na nasze potrzeby, dlatego czujemy się tam swobodnie i bezpiecznie. Tym razem Kino Meduza w ramach 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy – LAMY DZIECIOM przygotowało dla nas kilka odcinków animowanego serialu „Żubr Pompik” oraz warsztaty. Repertuar skrojony idealnie do naszego wieku <3



Interaktywna wystawa, którą MOŻNA doznawać wszystkimi zmysłami

MOŻNA oglądać
MOŻNA dotykać
MOŻNA się turlać
MOŻNA poszaleć
MOŻNA poznawać
MOŻNA rozmyślać
MOŻNA wymyślać
MOŻNA się bawić
MOŻNA odpocząć
MOŻNA śmiało
MOŻNA…

Sprawdziliśmy osobiście, co jeszcze MOŻNA, na najnowszej wystawie
w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.



Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?

Podczas spotkań w Pokoju Bajek Publicznej Biblioteki Miejskiej Panie bibliotekarki zawsze wiedzą, w których książkach szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Bardzo lubimy tam przychodzić.



Co słychać w naszym opolskim zoo?

Od Opolskiego Ogrodu Zoologicznego dzieli nas Odra i 10 minut spaceru.
Lubimy zaglądać do naszych dzikich sąsiadów.



Jak wygląda życie leśnych zwierząt?

Wizyta w Zielonym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej,
w Nadleśnictwie Opole



Dlaczego warto segregować śmieci?

Każde dziecko powinno wiedzieć, że o środowisko należy dbać. Nawet mały, niepozorny kawałek plastiku będzie rozkładał się przez setki lat! Dlatego odwiedziliśmy, na terenie Centrum Zagospodarowania Odpadów w ramach PSZOK-u przy ul. Podmiejskiej, specjalną i wyjątkową ścieżkę edukacyjną, by dowiedzieć się: jak poprawnie segregować odpady i dlaczego jest to takie ważne, co dzieje się ze śmieciami po tym jak zabierze je śmieciarka, jak odpadom dać drugie życie, jak oszczędzać energię i ograniczać zanieczyszczenie powietrza, jak z odpadów powstaje prąd oraz jak efektywnie kupować i zmniejszać ilość śmieci.